На Львівщині 25 червня відбувся Форум лідерів. Учасниками заходу стали понад 70 переможців програми «Громада своїми руками», які реалізовували свої проекти у Кам’янка-Бузькому районі. Читайте далі, які історії успіху об’єднали на заході.
За словами керівника напряму сталого розвитку ДТЕК Енерго Вікторії Гриб, компанія не зможе розвиватися без активного суспільства, так само, як і суспільству потрібна співпраця з бізнесом. «Форум лідерів» – це продовження нашого проекту «Громада своїми руками». Сьогодні ми бачимо повну залу людей, які стали ініціаторами позитивних змін і продовжують докладати максимальних зусиль задля позитивних змін у своєму житті та для довколишнього світу. І наша компанія це безумовно цінує, адже бізнес не зможе розвиватися без активного суспільства, так само, як і суспільству потрібна співпраця з бізнесом. Аби у результати нашої спільної роботи ми отримали потужну та ефективну синергію, – розповіла Вікторія Гриб.
Директор Агенції місцевого економічного розвитку Ірина Нікітінарозповіла, що спершу місцеві активісти приходили тільки маючи ідею, написану від руки на папері. Сьогодні ж, опанувавши справу написання проектів і розуміючи, що реалізація мрії можливо, обома руками беруться до справи. Більш того, залучаючи, друзів та знайомих.
Лише у 2017 році жителі Кам’янка-Бузького району подали на конкурс 20 проектів, 14 з яких були відібрані та реалізовані. Загальний бюджет інвестицій компанії для конкурсу міні-грантів у Кам’янка-Бузькому районі склав 460 тис. грн. Від добротворців до «Громади своїми руками» подали 28 проектів, 12 з яких перемогли та втілились у життя. Торік загальний бюджет інвестицій ДТЕК на проекти переможців у Добротворі склав 414 тис. грн. Крім того, у 2017 році селище Добротвір стало однією із 15 пілотних територій, де було реалізовано ідею активних мешканців на 300 тис. грн – тоді переміг проект «Облаштування вулиці П. Сагайдачного у смт Добротвір».
За підсумками минулорічного конкурсу можна сказати, що, на думку мешканців Добротвора та прилеглих сіл, найцікавішими та найважливішими були проекти з енергоефективності та благоустрою селища. Ми поспілкувались з минулорічними переможцями конкурсу «Громада своїми руками», яких запросили на перший в Україні «Форум лідерів».
Дитячий майданчик
Мешканець села Перекалки та водночас працівник Добротвірської ТЕС Мар’ян Харко разом з дружиною у 2017 році розробили проект та виграли ґрант на дитячий майданчик. Батьки трирічного Назара вже від народження малюка задумувались над вирішенням проблеми дозвілля дітей.
«Три роки тому ми з дружиною переїхали на Львівщину в Кам’янка-Бузький район. У нас народилась дитина. Прогулюючись вечорами з немовлям, ми помітили, що місцевій малечі нема де бавитись. До того ж село молоде, розвивається, з кожним роком дітей стає все більше і більше. Та й самим батькам нема, де сісти на вулиці, щоб поспілкуватись.
Раніше, діти ходили в гості один до одного, сиділи на головах, ледве не докучали батькам, коли ті займатись господаркою. Тож, ми з дружиною почали думати над тим, як вирішити цю проблему. І якось у Фейсбуці наштовхнулись на проект «Громада своїми руками». Далі почали дізнаватись про організаторів конкурсу, аби вони допомогли нам втілити ідею в реальність. Так моя дружина розробила проект, а я вже займався більш практичними завданнями: подавав документи, захищав проект, шукав обладнання, тощо.
Завдяки соціальний важливості проекту, торік нам вдалось перемогти та отримати майже 50 тис. грн на реалізацію задуму. За ці кошти ми придбали обладнання для дитячого майданчика: гойдалки, гірки, каруселі та усі необхідні матеріали для вставлення. За свої гроші ми провели демонтаж, доставку матеріалів та монтаж ігрової зони. У майбутньому плануємо цей майданчик загородити і встановити освітлення.
Результат проекту – це усмішки наших дітей, які з захопленням щодня гойдаються на качелях. Зараз на цих майданчиках кожного дня граються діти, а їхні батьки радіють, що малюки мають де спілкуватись з однолітками».
Пам’ятник героям УПА
Керівник проекту «Герої не вмирають» Степан Кунь розповів, що ідея створення пам’ятника героям УПА з’явилась вже давно. Проте реалізувати задум вдалось тільки торік після перемоги на конкурсі «Громада своїми руками».
«Щоразу, коли я приходив вшанувати пам’ять героїв УПА до кургану, де похованні п’ятеро людей, ставало сумно. Особливо через те, що територія довкола могили була не облаштована та не доглянута належним чином. Ця територія однозначно потребувала реконструкції. На щастя, торік мені вдалось виграти кошти для свого проекту і тепер ми поступово реалізовуємо задум у життя. Ковалі вже почали кувати деталі арки. Наступний етап – це вставлення ангела», – розповів Степан Кунь.
Енергозберігаючі лампочки
Лідер ініціативної групи зі села Стриганка Кам’янка-Бузького Надія Орел розповіла, яку проблему вдалось вирішити торік у селі. «Мешканці нашого села Стриганка зіткнулись з проблемою, яка пов’язана з освітленням вулиць. Через те, що дехто з односельчан працює позмінно, повертаючись додому з роботи в темну пору доби, люди не почували себе в безпеці. Це спонукало ініціативних односельчан об’єднатись задля вирішення проблеми.
Цьогоріч ми не полишили бажання освітити село та зберегти кошти. Тому тепер подали проект ще на 10 лампочок, вартість якого становить близько 30 тис. грн (29 тис. + 3 тис. грн власних коштів)», – розповіла Надія Орел.
«Мешканці самостійно вирішують проблеми у рідних містечках»
Завдяки конкурсу «Громада своїми руками» в селищі та селах довкола впродовж минулих років було встановлено дитячі та спортивні майданчики, приведено до ладу прибудинкові території, модернізовано системи освітлення в будинках та біля них, розроблено туристичний маршрут Добротвора та багато іншого.
Конкурс цінний тим, що мешканці самостійно вирішують проблеми у рідних містечках. Ми лише надаємо професійну консультативну та матеріальну підтримку. А переможцями, як правило, стають активісти, які мають на меті вирішити вкрай важливі проблеми мешканців, щоб покращити життя у своєму містечку», – підсумував п’ятирічну діяльність компанії на Львівщині директор ДТЕК Добротвірської ТЕСОлег Таращук.
Нагадаємо, що конкурс «Громада своїми руками» є щорічним всеукраїнським та охоплює п’ять ключових напрямів – енергоефективність, охорона здоров’я, соціально значуща інфраструктура, розвиток бізнес-середовища та підвищення активності громад. У 2018 році вже відібрано 26 кращих ідей, які будуть втілені в життя до початку листопада цього року. Тож восени ми дізнаємось більше про комфорт, створений мешканцями Добротвора та сіл Кам’янка-Бузького району.