Довідка:
Історія колись цісарсько-королівської ІІ гімназії у Львові, а тепер Львівської спеціалізованої загальноосвітньої школи № 8 з поглибленим вивченням німецької мови, почалася ще в 1818 році з високого дозволу цісаря Франца (ІІ)І. Перші приміщення гімназія орендувала в монастирі отців-домінікан на вулиці Вірменській, тому до назви додавалося ще слово Домініканська. З цього часу за гімназією закріпилася ще одна неофіційна назва — «німецька гімназія», яку вважали однією з кращих у Львові.
У вересні 1852 р. гімназію переведена з приміщення Домініканського монастиря в окрему будівлю на вулицю Підвальну та отримала нову назву — «Цісарсько-королівська друга державна гімназія». Німецька мова залишалася мовою викладання, а українська та польська мови були надалі обов’язковими для вивчення.
У гарної і зручної будівлі (нині будинок школи на вулиці Підвальній, 2) є не менш цікава історія. Навчальний заклад розташований якраз на колишньому зовнішньому третьому міському валу, який з’єднував Королівську й Порохову вежі. Ще в 1643 р. в ньому було пробито третю міську браму, так звану Босяцьку фіртку, назва якої символічна, бо вела до монастиря Кармелітів Босих. Саме через неї у вересні 1704 року шведська армія на чолі з молодим королем Карлом ХІІ увійшла до міста. Згодом оборонна система міста втратила своє значення. Рів засипали землею, а браму та оборонні укріплення розібрали. У 1818 р. на цьому місці збудували окремі приміщення, які сьогодні є цілісною шкільною будівлею.
За 100 років австрійського періоду гімназією керувало 10 директорів, працювали 422 викладачі, навчалося 15 913 учнів, серед них Яків Головацький, Аґенор Ґолуховський, Василь Лончина, Степан Смаль-Стоцький, Ян Стика, Кароль Шайноха, Маркіян Шашкевич.
Наступний польський період нашої історії (1918−1938). Тоді гімназія отримує ім’я свого випускника Кароля Шайнохи, відомого польського художника. Окрім нього, видатним випускником гімназії був Станіслав Лем, свої гімназійні він роки описав в автобіографічній повісті «Високий замок».
У післявоєнний час гімназію перетворено на Львівську Восьму школу, яка підтримує і продовжує історичні традиції гімназії. Пріоритетом залишається поглиблене вивчення німецької мови. В школі сформувався фаховий педагогічний колектив, одним із представників якого був математик зі світовим ім’ям Мирон Зарицький.
З 1991 р. починається відлік новітньої історії навчального закладу. Школа надалі впевнено зберігає свої високі освітні й виховні позиції. Сьогодні 600 учнів навчають 60 педагогів, 18 з них — вчителі німецької мови. За результатами навченості школа входить до списку найкращих шкіл міста Львова, за результатами досліджень журналу «Фокус» (№ 12 (520) 2017) — у сотню найкращих шкіл України. Учні школи постійно є переможцями всіх етапів Всеукраїнських предметних олімпіад, Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка та Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. П’ятеро учнів є лауреатами стипендій Президента України (2013, 2015, 2017) та Кабінету Міністрів України (2011, 2016).
З 2000 р. школа стала учасником організованого Центральним управлінням шкільної освіти за кордоном (ФРН) та підтриманого Міністерством освіти України міжнародного проекту з вивчення німецької мови «Німецькомовний диплом. DSD». Щороку в середньому 50% випускників отримують диплом ІІ ступеня на рівні В2-С1, приблизно 70% відсотків дев’ятикласників отримують диплом І ступеня (А2-В1), майже 90% четвертокласників отримують знання німецької мови на рівні А1. Школа є активним учасником міжнародних проектів «Європа заради миру», «Молодь дебатує», міжнародних учнівських обмінів з школами-партнерами Австрії та Німеччини. Уже четвертий рік працює спільний проект школи з Баварською ініціативою з підтримки німецьких шкіл за кордоном та шкіл-партнерів. Наші десятикласники знайомляться з ВУЗами Баварії, отримують інформацію щодо навчання в Німеччині.
Важливе місце відводиться виховному процесу. У школі шануються та підтримуються національно-культурні, духовні та мистецькі традиції. Славні здобутки має розвиток художньої самодіяльності, особливо школа театрального мистецтва. Вистави з дітьми ставлять як учителі школи, так і професійні режисери. В 2006 р. театральний учнівський колектив був учасником мистецького фестивалю дитячих театральних колективів у Відні.
Надалі залишається тісна співпраця з Представництвом OeAD (Австрійської служби академічного обміну) у Львові. Разом з її керівником, аташе з питань науки і освіти Посольства Австрії в Україні Андреасом Веннінгером постійно триває пошук нових форм спільних проектів: проведення австрійсько-українських зустрічей і педагогічних семінарів. Особливо важливим є проект співпраці між Восьмою школою та Віденською гімназією GRg3 Кундманнґассе. За 16 років багато наших дітей познайомилося з процесом навчання у Відні, а австрійські учні щороку відкривають для себе Львів.
Другим важливим напрямком роботи є збереження та розвиток будівлі школи, особливо в час підготовки школи до 200-річного ювілею. В «Книзі рекордів України» зазначено, що найстаріша кам’яна будівля школи знаходиться на вул. Підвальній у Львові.
В 1999—2003 роках вдалося здійснити великий проект вкрай необхідного капітального ремонту даху школи. Міністерство науки, освіти та культури Австрії, як основний фінансист, до проекту залучило австрійську фірму «Райнцинк», яка вперше представляла свою продукцію в Україні. Роботи виконувала Львівська будівельна фірма «ТВД».
Цей проект дав добрий старт до наступних етапів реновації навчального закладу. Уже у 2006 р. Кабінетом міністрів України профінансовано заміну всіх 110 вікон. Нові сучасні дерев’яні склопакети контрастували з вкрай понищеним десятками років фасадом. Розуміючи, що будівля школи розташована в заповідній охоронній зоні культурної спадщини ЮНЕСКО, Львівська міська рада у 2008 р. профінансувала капітальний ремонт фасаду школи. У 2010 р. за підтримки Австрійського фонду доктора Петера Марінгера «Dr. Peter Mahringer-Fonds» здійснено проект капітального ремонту двох кабінетів німецької мови та частини коридору. У 2013−2017 рр. за батьківської підтримки вдалося зробити капітальний ремонт коридорів першого, другого та третього поверхів школи. У рамках проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» Львівської міської ради та німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) реставровано металеву та дерев’яні частини сходової клітки. За кошти Львівської міської ради реконструйовано систему водовідведення та проведено роботи з гідроізоляції фундаментів. У 2015 р. Львівська міська рада профінансувала будівництво сучасного спортивного майданчика, у 2016 р. — капітальний ремонт шкільного подвір’я та благоустрій території. Восени цього ж року завдяки учням, учителям, випускникам, батькам та просто небайдужим громадянам Львова школа виграла серед проектів Громадського бюджету кошти на облаштування нової огорожі. Цей проект успішно реалізовано у 2017 році.
На перспективу планується проект пристосування існуючих приміщень підвалу. У 2005 р. проведено інженерні обстеження підвалу з метою визначення загального фізичного стану будівельних конструкцій в частині фундаменту та склепінь. Висновок науково-реставраційного інституту «Укрзахідпроектреставрація» засвідчує, що конструкції існуючих фундаментів знаходяться в задовільному технічному стані. Однак незначна їх частина зазнала значних деформацій, механічних пошкоджень і потребує укріплення цегляних підпружних арок, перекладення частин склепінь зі зворотною кривизною та ін’єктування тріщин.
Відповідно до проектних пропозицій у відреставрованих підвальних приміщеннях можна облаштувати кухню, складські приміщення, гардероб, кімнату психологічного розвантаження вчителів. Та найголовніше — у підвальні приміщення можна винести майстерні для трудового навчання, що дасть змогу облаштувати повноцінні дві навчальні класні кімнати, яких так не вистачає в школі.
Сьогодні школа розпочала фінальну частину підготовки до святкування 200-річчя від часу заснування. Святкові урочистості відбудуться 1−2 червня 2018 року. На цьому етапі основну роботу з організації святкування проводить Піклувальна Рада школи, яку очолює колись її випускник, а нині академік, доктор медичних наук, професор Борис Білинський.