Коли дні стають коротшими, а температура за вікном опускається нижче 0, тому що наближається зима, легко піддатись негативним емоціям і впасти в депресію. Протягом наступних 3 місяців ви будете тремтіти від холоду і скаржитись на погоду. А через перехід на літній час у вас не буде навіть шансу побачити сонце після роботи. Темрява навколо змушує задуматись: що я можу зробити, щоб справитись з цією похмурістю і холодом?
Якщо ви справді хочете почуватись щасливими протягом зими, такий підхід до цієї пори року неправильний. Вам потрібно змінити ваш спосіб мислення, і тоді ви не будете відволікатись на погодні умови.
Виявляється, справа не в порі року, а в нас самих. Такого висновку дійшла аспірантка Стенфордського університету Карі Лейбовіц, яка з серпня 2014 по червень 2015 проводила дослідження в Тромсе — місті на півночі Норвегії, далеко за полярним колом. Воно знаходиться настільки далеко, що з листопада по січень сонце не піднімається над горизонтом. Лейбовіц займалась дослідженням загального психічного здоров’я місцевих жителів, оскільки показники сезонної депресії у них були значно нижчі, ніж очікувалось.
Спочатку Лейбовіц запитувала мешканців: “Чому люди тут не впадають в депресію?” Але потім вона зрозуміла, що ставить неправильне запитання. І змінила його на “Чому у людей немає сезонної депресії?”, на що отримала відповідь: “А навіщо вона нам?”
Справа в тому, що на півночі Норвегії люди сприймають зиму як подарунок, а не нескінченні муки.
Уроки з Далекої Півночі
Звичайно, є деякі аспекти “майже полярної” культури, які важко наслідувати в інших місцях. Малі норвезькі громади тісно пов’язані, а міцні соціальні зв’язки підвищують благополуччя скрізь. Однак є уроки, які можуть допомогти будь-кому змінити своє ставлення до холодної погоди.
По-перше, норвежці відзначають всі свята взимку. “Люди не могли дочекатися лижного сезону”, – зазначила Лейбовіц. Адже, як відомо, прогулянки покращують настрій. Тому, якою б не була погода за вікном, норвежці поспішають на вулицю. Лейбовіц зазначила, що у них є така приказка “Не буває поганої погоди, буває невідповідний одяг”.
У норвежців є слово koselig, яке означає відчуття затишку. Воно присутнє під час Різдва, коли немає ніякого стресу, коли люди запалювати свічки, п’ють теплі напої та гріються під ковдрами. В Тромсе проводять багато фестивалів та масових заходів, які дарують кожному відчуття єдності та активне проведення часу.
А ще люди зачаровані красою зимових пейзажів. Взимку, коли сонце не піднімається над горизонтом, можна побачити такі дивовижні кольори, які ви не побачите ні за яких інших погодних умов.
Змініть своє мислення
Більшість з нас, звичайно, живуть не в Тромсе, не у кожного в будинку є камін для душевних посиденьок, проте є речі, які нам змінити під силу.
“У Штатах ми багато скаржимось на зиму, і важко бути в хорошому настрої, коли всі лиш те і роблять, що ниють про своє негативне ставлення до зими”, – зазначає Карі.
Але це можна легко змінити: замість того, щоб скаржитись на холод, подумайте про те, що завдяки цій порі року, ви із насолодою п’єте гарячий чай або шоколад, і можете це робити протягом всього дня; ви можете сходити на каток з друзями, або зліпити у дворі сніговика; одягніться тепло та прогуляйтесь на вулиці, знаючи, що через кілька хвилин вас огорне відчуття щастя. А ще краще — проведіть цей час з близькими людьми та друзями.
Спільні плани — хороша причина витягнути свого носа з-під ковдри.
Дослідження, які були спрямовані на людське світосприйняття, показують, щоб змінити його, не потрібно багато часу і зусиль. Це не надскладне завдання.
Вам потрібно просто свідомо спробувати змінити свій негативний настрій через зиму за вікном на позитивний, і цього буде достатньо