Легенди львівських бернардинів

1 Липня 2020 08:25

Церква Святого Андрія є одним з найвизначніших храмів Львова. Колись це був монастир бернардинів, з яким пов’язано багато цікавих історій і легенд.

Літографія Карла Ауера “Бернардинський костел і монастир” (тепер церква св. Андрія)(1837-1838)

На подвір’ї храму над криницею стоїть чудова ротонда, збудована на честь Яна з Дуклі. Монах-бернардинець з маленького лемківського містечка у Польщі вважався захисником польського Львова від численних облог. 1733 року він був проголошений блаженним і лише 1997 року Святіший Отець Папа Римський Іван Павло ІІ проголосив його святим.

Скульптура Яна з Дуклі на колоні перед костелом бернардинів у Львові, фото до 1939 року

Збереглася жахлива легенда, чи радше переказ, пов’язаний з цим місцем. 1648 року під час першої облоги Львова Богданом Хмельницьким поляки підозрювали українське населення симпатії до Хмельницького чи навіть у зраді міста. Згадували про шевця, котрий показав гетьманові найкоротший шлях до монастиря Кармелітів. Далі, дізнавшись про порозуміння Хмельницького з деякими ремісниками-українцями, польська влада разом з бернардинами розробила підступний план.

Львів, криниця у дворику Бернардинів. Фото Тетяна Жернова, 2015 рік

Монахи оголосили, що роздаватимуть у суботу харчі убогим обидвох релігій. Цього дня прийшло багато людей, і при вході до їдальні чернець попереджав, що один стіл накритий пісною їжею – для католиків, які у цей час ще постили, а другий з м‘ясними стравами – для православних. Українці сідали за цей стіл, аби підживитися після довгого посту. В цей час бернардинець попросив одного русина вийти з ним немовби для того, щоб сказати щось важливе. Згодом був запрошений другий, потім третій… Жоден з них не повернувся: монах убивав їх сокирою і кидав до цієї криниці…

Облога Львова 1672 року. Фото з http://photo-lviv.in.ua

З бернардинським підземеллям пов’язана ще одна історія . Наприкінці ХVІІ століття у Львові мешкав знаменитий авантюрист, лицар Мальтійського ордену, астролог Мегеліно. Він передбачив турецьку облогу Львова 1672 року. Коли величезна армія оточила Львів, Мегеліно, який був ще й військовим найманцем у складі королівської піхоти, демонстрував приклади надзвичайної відваги. Під його командою невеликий загін міської молоді щоденно здійснював вилазки, руйнуючи артилерійські позиції турків. У ніч з 27 на 28 вересня турки зробили підкоп до бернардинського підземелля і планували підірвати його. Але відважний Мегеліно на чолі групи добровольців увірвався сюди і розв’язав запеклий бій. Опівночі несподівано почалася сильна буря. Потоки води заливали турецький підкоп. У ту мить, коли стеля галереї вже обвалювалась, Мегеліно вивів своїх уцілілих людей на поверхню. Завал поховав під собою велику кількість загарбників, а герой битви з’явився перед очима львів’ян з-під землі у вимазаному глиною і кров’ю одязі, але без жодної подряпини. На диво, відмовившись від запропонованої йому містом нагороди, таємничий мальтієць зник зі Львова так само таємничо, як і з’явився.

Бернардинський костел. Фото першої третини ХХ ст.

Майже через триста років під час упорядкування площі Митної було випадково виявлено рештки підземної галереї і людські кістки тих, хто загинув у ту вересневу ніч. Одразу ж Львовом пішли чутки, що знайдено таємний підкоп від чоловічого монастиря Бернардинів до жіночого Кларисок, який стоїть на площі навпроти. Ця абсолютно неправдива легенда збереглася до нашого часу і обростає новими подробицями, зокрема про те, що клариски при народженні дітей робили їм на спині два надрізи, а потім стверджували, що це сліди ід крил і що це янголи, народжені від Святого Духа.

Костел кларисок під час перебудови, поч. ХХ ст.

Але це підземелля має і правдиві історії вже нового часу. У каналізаційних тунелях під монастирем 1943-1944 року переховувалась від німецьких нацистів група євреїв. На поверхню вони вийшли лише 27 липня 1944 року, коли совєтська армія вступила до Львова.

Костел Святого Андрія ордену бернардинців. Фото до 1939 року

Церква Святого Андрія відома за межами Львова ще й з інших причин: 1784 року тут, у бернардинському монастирі, започаткували Архів давніх актів. Нині це Державний історичний архів у Львові – один з найбагатших архівів Європи. Тут зберігається оригінал акта Берестейської унії з 1596 року про злуку Східної і Західної церков.

Ілько ЛЕМКО