Окрім пішохідного та транспортного, середмістя Львова може бути оточене суцільним кільцем зеленої зони, комфортним для прогулянок. Архітектор Валентин Шароватов із ініціативи Urban Ideas розповідає, що таке green links.
У Львові чимало лісопарків, парків і скверів, проте вони розірвані вулицями з автомобільним рухом або непридатними для прогулянок відрізками, які хочеться проскочити чимшвидше. Деколи дуже близькі зелені зони розірвані – наприклад, Цитадель і Парк культури, розташовані по різні боки вулиці Вітовського.
На старих фото видно, що Львів у минулому був набагато зеленішим. Наприклад, вулиця Чернівецька, що веде від Городоцької до центрального залізничного вокзалу, зараз навряд чи сприймається як місце для прогулянок. Але за часів наших бабусь і дідусів вона була зеленою та затишною.
Ми організували воркшоп, щоб наголосити на важливості не лише громадського транспорту та велосипедних доріжок, а насамперед пішохідних шляхів. Адже значна частина львів’ян щодня ходить містом саме пішки. Участь у воркшопі «Green links» у межах «Майстерні міста» брали я, Ірина Дем’янюк, Василина Гарбар і Владислав Криворучко.
Зелені зв’язки (green links) – це концепція зелених зон, що сполучають парки та сквери у неперервний прогулянковий маршрут. За допомогою таких зв’язків можна створити суцільне зелене кільце довкола центру міста, прогулянка яким зайняла б 24 хвилини.
У районі площі Старий Ринок, вулиць Пильникарської, Мулярської і площі Святого Теодора можна сповільнити автомобільний рух, озеленити та по-новому освітлити вулиці.
Цим маршрутом часто ходять до центру та з центру міста, оминаючи шумні вулиці. Рухаючись із площі Данила Галицького, потрапляємо на Чорноморську, яка могла би стати тим зеленим сполучником, що його бракує району. Тут є сквер і дитячий майданчик, де можна затриматись, однак сама вулиця є не надто привабливою.
А такою вона могла би стати після озеленення. Це лише приклад, адже варіантів озеленення є багато, проте сам дух зеленого сполучника ви, певно, вловите.
Від площі Старий Ринок до церкви Святого Миколая маршрут іде вулицею Пильникарською. Ось якою вона могла би бути.
Звідси вулиця Мулярська приводить нас до площі Святого Теодора, план перетворення якої на громадський простір ми вже маємо.
Ще одна ділянка – Чернівецька, вулиця Митрополита Андрея, сквер Святого Юра та парк Івана Франка. Це маршрут, яким можна пішки пройти від залізничного вокзалу до центру міста.
Нова організація автомобільного руху, що зменшила його інтенсивність на вулиці Митрополита Андрея, дозволяє її озеленити.
Ці маршрути заохотять львів’ян, яким нема куди поспішати, більше ходити пішки у здоровому, приємному для ока й безпечному зеленому середовищі.