Сайт 032.ua зібрав основну інформацію про собор та пропонує дізнатися, як виглядав храм упродовж століть.
Для багатьох українців Собор святого Юра у Львові є не просто храмом, а чимось значно більшим – архітектурною перлиною, сакральним місцем з багатовіковою історією.
Факт 1
Архикатедральний собор святого Юра УГКЦ розташований на Святоюрській горі та є перлиною української пізньої барокової архітектури. Завдяки розташуванню, його помітно з більшості оглядових майданчиків у Львові, як-то: Ратуша, Високий Замок, вежа церкви Ольги і Єлизавети.
Факт 2
Наприкінці 90-х Собор Юра був внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО, разом з історичним центром Львова. Архітектурний комплекс храму включає в себе не лише собор та дзвіницю, а й Митрополичу палату, мури, Митрополичі сади, споруди капітули тощо.
Факт 3
За однією з версій істориків, у кінці 13 століття король Лев заклав у цьому місці дерев’яний храм, присвячений святому Юрієві. На цій території також була і є печера, де колись жили ченці.
Факт 4
Церкву на Святоюрській горі відновлювали, як мінімум, двічі. Уперше – після пожежі внаслідок нападу на Львів польського короля Казимира ІІІ у 1340-му році; і вдруге – з осені 1744 до 1780 року, з ініціативи митрополита Атанасія (Шептицького). Тоді ж Собор набув більш сучасного вигляду.
Факт 5
Над будівництвом нового храму у 18 столітті працювало багато відомих людей: родина Шептицьких, німецький архітектор Бернард Меретин і Мартин Урбанік, зодчий Клеменс Фесінґер, меценат Юзеф Потоцький.
Факт 6
Першою незаперечною історичною згадкою про церкву Юра вважають 1341 рік. Ця дата разом із написом “В літо 6849-те соліян бисть колокол сей святому Юрію при князі Димитрії ігуменом Євтимієм” збереглася на княжому дзвоні, що є у сучасній дзвіниці Собору.
Дзвін в храмі Святого Юра у Львові. Фото Тетяна Жернова, 2015 рік
Факт 7
Із 17 століття на площі біля храму часто влаштовували січневі та травневі ярмарки. Зараз у Львові намагаються відновити цю традицію, поруч з організацією Різдвяних і Великодніх міських ярмарків.
Факт 8
ікона Пресвятої Богородиці з Теребовлі
Із 1673 року до Собору привезли чудотворну ікону Пресвятої Богородиці з Теребовлі, яку з ініціативи єпископа Йосипа Шумлянського помістили в нову на той час Покровську каплицю.
Факт 9
У 17 столітті при монастирі діяли братська і кирилична друкарні. У останній видали такі важливі твори: “Метрики” і “Псалтир” (1688), а також “Ірмологіон” (1700) – це була перша книга в Україні, яку видали з використанням нотного шрифту.
Факт 10
Архітектурний ансамбль Собору багатий на скульптурні композиції. Так, Михайло Філевич свого часу створив постаті святих (символ Римської і Грецької церков), скульптури “Віри” та “Надії”.
Семен Стажевський розмістив свого святого Онуфрія в печері, а галицький майстер скульптури – Іоанн Пінзель – виготовив постаті митрополитів Атанасія і Лева і Юрія-Змієборця, що прикрашають фасади Собору.
Факт 11
Крипта храму слугує місцем поховання відомих постатей, зокрема, Патріарха Й.Сліпого, Митрополита А. Шептицького і Кардинала Любачівського.
Факт 12
У 1990-х роках археологи знайшли у крипті Собору св. Юра унікальні речі, датовані 17 – 19 століттями, а також останки князя Ярослава Осмомисла. Згідно з історичними джерелами, їх таємно перевіз із Успенського собору у Крилосі доктор Ярослав Пастернак перед Другою світовою війною.