Церква Святого Андрія є одним з найвизначніших храмів Львова. Колись це був монастир бернардинів, з яким пов’язано багато цікавих історій і легенд.
![](https://lv.ridna.ua/wp-content/uploads/sites/8/2017/08/testament5.gif)
Літографія Карла Ауера “Бернардинський костел і монастир” (тепер церква св. Андрія)(1837-1838)
На подвір’ї храму над криницею стоїть чудова ротонда, збудована на честь Яна з Дуклі. Монах-бернардинець з маленького лемківського містечка у Польщі вважався захисником польського Львова від численних облог. 1733 року він був проголошений блаженним і лише 1997 року Святіший Отець Папа Римський Іван Павло ІІ проголосив його святим.
![](https://lv.ridna.ua/wp-content/uploads/sites/8/2017/08/113.jpg)
Скульптура Яна з Дуклі на колоні перед костелом бернардинів у Львові, фото до 1939 року
Збереглася жахлива легенда, чи радше переказ, пов’язаний з цим місцем. 1648 року під час першої облоги Львова Богданом Хмельницьким поляки підозрювали українське населення симпатії до Хмельницького чи навіть у зраді міста. Згадували про шевця, котрий показав гетьманові найкоротший шлях до монастиря Кармелітів. Далі, дізнавшись про порозуміння Хмельницького з деякими ремісниками-українцями, польська влада разом з бернардинами розробила підступний план.
![](https://lv.ridna.ua/wp-content/uploads/sites/8/2017/08/krynytsia4.jpg)
Львів, криниця у дворику Бернардинів. Фото Тетяна Жернова, 2015 рік
Монахи оголосили, що роздаватимуть у суботу харчі убогим обидвох релігій. Цього дня прийшло багато людей, і при вході до їдальні чернець попереджав, що один стіл накритий пісною їжею – для католиків, які у цей час ще постили, а другий з м‘ясними стравами – для православних. Українці сідали за цей стіл, аби підживитися після довгого посту. В цей час бернардинець попросив одного русина вийти з ним немовби для того, щоб сказати щось важливе. Згодом був запрошений другий, потім третій… Жоден з них не повернувся: монах убивав їх сокирою і кидав до цієї криниці…
![](https://lv.ridna.ua/wp-content/uploads/sites/8/2017/08/vron8-900x740.jpg)
Облога Львова 1672 року. Фото з http://photo-lviv.in.ua
З бернардинським підземеллям пов’язана ще одна історія . Наприкінці ХVІІ століття у Львові мешкав знаменитий авантюрист, лицар Мальтійського ордену, астролог Мегеліно. Він передбачив турецьку облогу Львова 1672 року. Коли величезна армія оточила Львів, Мегеліно, який був ще й військовим найманцем у складі королівської піхоти, демонстрував приклади надзвичайної відваги. Під його командою невеликий загін міської молоді щоденно здійснював вилазки, руйнуючи артилерійські позиції турків. У ніч з 27 на 28 вересня турки зробили підкоп до бернардинського підземелля і планували підірвати його. Але відважний Мегеліно на чолі групи добровольців увірвався сюди і розв’язав запеклий бій. Опівночі несподівано почалася сильна буря. Потоки води заливали турецький підкоп. У ту мить, коли стеля галереї вже обвалювалась, Мегеліно вивів своїх уцілілих людей на поверхню. Завал поховав під собою велику кількість загарбників, а герой битви з’явився перед очима львів’ян з-під землі у вимазаному глиною і кров’ю одязі, але без жодної подряпини. На диво, відмовившись від запропонованої йому містом нагороди, таємничий мальтієць зник зі Львова так само таємничо, як і з’явився.
![](https://lv.ridna.ua/wp-content/uploads/sites/8/2017/08/40_full.jpg)
Бернардинський костел. Фото першої третини ХХ ст.
Майже через триста років під час упорядкування площі Митної було випадково виявлено рештки підземної галереї і людські кістки тих, хто загинув у ту вересневу ніч. Одразу ж Львовом пішли чутки, що знайдено таємний підкоп від чоловічого монастиря Бернардинів до жіночого Кларисок, який стоїть на площі навпроти. Ця абсолютно неправдива легенда збереглася до нашого часу і обростає новими подробицями, зокрема про те, що клариски при народженні дітей робили їм на спині два надрізи, а потім стверджували, що це сліди ід крил і що це янголи, народжені від Святого Духа.
![](https://lv.ridna.ua/wp-content/uploads/sites/8/2017/08/7-5.jpg)
Костел кларисок під час перебудови, поч. ХХ ст.
Але це підземелля має і правдиві історії вже нового часу. У каналізаційних тунелях під монастирем 1943-1944 року переховувалась від німецьких нацистів група євреїв. На поверхню вони вийшли лише 27 липня 1944 року, коли совєтська армія вступила до Львова.
![](https://lv.ridna.ua/wp-content/uploads/sites/8/2017/08/65.jpg)
Костел Святого Андрія ордену бернардинців. Фото до 1939 року
Церква Святого Андрія відома за межами Львова ще й з інших причин: 1784 року тут, у бернардинському монастирі, започаткували Архів давніх актів. Нині це Державний історичний архів у Львові – один з найбагатших архівів Європи. Тут зберігається оригінал акта Берестейської унії з 1596 року про злуку Східної і Західної церков.
Ілько ЛЕМКО