18 вересня у Львові стартує 26-й BookForum. Цьогоріч організатори приготували 820 подій, запросили 1000 учасників — авторів, з яких 75 іноземних, а також видавців, ілюстраторів, перекладачів, громадських активістів та культурних менеджерів. У межах форуму на 40 локаціях у центрі міста відбудеться 250 дискусій на суспільно-важливі теми та 20 тематичних кластерів та спеціальних проектів. Як розповіла програмна директорка ГО «Форум видавців» Софія Челяк, фокусна тема 26 BookForum — назва однієї з поем Грицька Чубая «Відшукування причетного». «Цьогоріч ми підготували для вас неймовірну програму, яка першочергово базується на цій темі.
З одного боку — згадуємо творчість Грицька Чубая, якому цього року мало б виповнитися 70 років, також вшановуємо пам’ять Олега Лишеги та говоримо про Ігоря Калинця. З іншого боку, ми намагатимемось говорити про особисту відповідальність кожної людини за те, що відбувається в світі. Бо причетність – це те, що стосується кожного з нас: щодня ми своїми діями є причетними до того, що відбувається довкола, в країні та світі», – каже Софія Челяк. За її словами, BookForum працює з 29 кураторами, які підготували для відвідувачів заходу 250 дискусійних майданчиків на суспільно важливі теми – від бізнес-економіки та політики, до таких вузькоспеціалізованих тем з літератури, як проблематика перекладу. «Крім цього, програма цікава людьми, які приїжджають на форум. Це історична подія, що ці люди погодилися до нас приїхати», – каже Софія Челяк. Зокрема, серед почесних гостей 26 BookForum є: Арундаті Рой — індійська екофеміністська письменниця, що пише англійською, активістка з питань соціальної справедливості й економічної нерівності, противниця неоліберальної глобалізації. Авторка сценаріїв і кількох збірок есеїв. Лауреатка Букерівської премії 1997 року за роман «Бог Дрібниць». Ельчін Сафарлі — азербайджанський письменник та журналіст, лауреат літературних конкурсів. Автор світового бестселеру «Солодка сіль Босфору». Мар’ям Петросян — вірменська письменниця, що пише у жанрі магічного реалізму та фентезі. Авторка світового бестселеру «Дім, у якому…». Входить до топ-10 опозиційних російськомовних письменників.
Також на фестиваль приїдуть автори з-понад 30 країн світу. Серед них — Юрій Тарнавський (співзасновник Нью-Йоркської Групи), Лідія Дімковська (володарка літературної премії ЄС), Еліф Батуман (фіналістка Пулітцерівської премії). А також Януш-Леон Вишневський, Лукаш Орбітовський, Войцех Яґельський та інші. Традиційно будуть й найвідоміші українські автори: Сергій Жадан, Оксана Забужко, Андрій Любка, Тарас Прохасько, Мирослав Лаюк, Мар’яна Савка, Юрій Винничук та інші. У програмі 26 BookForum — 20 тематичних кластерів і спецпроектів: Фікшн: Романтична література, Фікшн: Історична література, Поезія, Фантастика, Війна, Політика, Територія свободи: ЗМІ, Комікси, Освіта, Креативні індустрії та урбаністика, Бізнес та економіка, Жінка в темі, Історія, Наука і технологія, Мови та переклади, Філософія, Здоров’я, Стиль життя, Жива сцена. «Також в межах форуму відбудеться перший публічний захід Олега Сенцова. Закликаємо усіх 22 вересня прийти на площу перед університетом Франка, де буде організовано читання на підтримку політв’язнів і всі охочі зможуть почути промову Сенцова та своєю присутністю підтримати політв’язнів», – розповідає Софія Челяк. Уперше під час BookForum відбудеться переклад подій на жестову мову: 14 з них стануть інклюзивними для людей, які не чують. Серед них — презентації книг, дискусії, воркшопи, також на жестову мову будуть перекладені події для дітей. Партнер цих заходів — інклюзивний мистецький проект «Почути», команда якого вже 3 роки робить поезію та загалом мистецтво доступними для людей з інвалідністю. «У межах форуму, відбудуться презентації книжок, написаних шрифтом Брайля. Окрім того, цього року вперше масово – тобто аж 14 подій – перекладатимуть жестовою мовою для людей із вадами слуху. Цю підбірку подій ми робили спільно з організаціями, які працюють з людьми з інвалідністю», – каже Софія Челяк.