Реформа освіти: школи шукають людей без педагогічного досвіду

12 Березня 2017 11:03

Нові вчителі отримуватимуть зарплату і стипендію. Фото: Russian Inn

Проект “Навчай для України” стартує у Київській, Харківській та Львівській областях 1 вересня. До цього часу проведуть відбір і підготовку нових вчителів незалежно від досвіду роботи в школах.

В Україні хочуть поліпшити якість середньої освіти за допомогою нових людей різних професій і освіти. Як працюватимуть нові вчителі і що це змінить в освіті.

Вирішення проблеми з нестачею вчителів

За даними організації “Навчай для України”, кожен п’ятий вчитель – передпенсійного віку. Через те, що випускники педагогічних вишів не хочуть працювати у школах, в країні не вистачає вчителів англійської мови, інформатики, математики та інших напрямів, особливо в селах. Це позначається на рівні підготовки випускників. Так, наша країна за якістю освіти займає 56-е місце в світі.

“В середньому результати ЗНО випускників сіл і міст відрізняються на 12 балів. Програма зможе вплинути на шкільні колективи, мотивувати учнів та залучати їхніх батьків. І в результаті істотно поліпшити освіту”, — каже президент фонду Western NIS Enterpris Fund Ярослава Джонсон.

У нових технологіях учні розбираються більше, ніж вчителі. Щоб скоротити розрив, у школи потрібно залучати талановиту та ініціативну молодь, вважає гендиректор “Майкрософт Україна” Надія Васильєва. Діти мають потребу в нових підходах до навчання. Міносвіти спільно з організацією “Навчай для України” з метою вирішення проблеми запускає проект для залучення в школи людей, які раніше не працювали в сфері освіти. Така модель працює в 40 країнах світу і вперше була впроваджена в 1990 році в США. Так, після восьми років роботи аналогічної програми в Британії з найслабкішими школами Лондона показники успішності учнів цих шкіл зросли вдвічі”, – зазначають в організації.

Це будуть “агенти змін” в освіті, вважає програмний координатор WNISEF і член наглядової ради “Навчай для України” Андрій Сорохан.

Така ж програма торік стартувала у Вірменії. За словами директора і засновника вірменського проекту Лариси Гованісян, учні стали частіше ходити до школи, а успішність підвищилася вдвічі.

“Спочатку був якийсь страх, що викладацький склад школи може негативно відреагувати на викладачів, у яких немає ані освіти, ані досвіду в сфері викладання. Але, на щастя, наші страхи не виявилися реальністю. За короткий період наші вчителі стали невід’ємною частиною шкільного колективу. Що стосується місцевих громад, то наші учасники – справжній подарунок для них. Вони привнесли новий дух у “втомлене” сільське життя. Наші учасники організовують заходи, активно залучені в життя громади, сприяють її розвитку. У всіх наших вчителів є подовжені години, які присвячені розвитку різних навичок серед школярів: гурток лідерства, танцювальний клас, театральні та літературні клуби та інші”, – говорить Лариса Гованісян.

Нові вчителі отримуватимуть зарплату і стипендію

Відібрані учасники програми пройдуть інтенсивну педагогічну і лідерську підготовку – шеститижневий курс навчання “Літній інститут”. Крім ставки вчителя, учасники проекту будуть отримувати стипендію та брати участь у всесвітній мережі Tearch for All, проходитимуть тренінги з лідерства та особистісного зростання. “Це більше програма особистого розвитку на додаток до вчительської роботи”, – говорить Сорохан.

Нові вчителі будуть викладати один з предметів за програмою МОЗ, але використовувати новаторські методики, з якими допомагатиме організація.

“Учасники програми будуть отримувати методологічну підтримку від менторів нашої організації. Вони будуть членами педколективу і викладати один із предметів – фактично нічим не відрізнятися від штатного вчителя”, – розповідає Андрій Сорохан.

Нових вчителів розподілять у районні та сільські школи трьох пілотних областей: Київської, Львівської та Харківської. Тому учасникам проекту потрібно бути готовим на переїзд, з цим в організації також обіцяють допомогти. “Плануємо направляти по двоє учасників у школу. Це буде близько 20 навчальних закладів у трьох областях. У більшості випадків це будуть районні центри та села”, – додає Сорохан.

За словами співзасновника організації, матеріальна база школи менш важлива, ніж якості вчителя: “Важливо, як учитель привертає увагу класу, особистий приклад більш важливий, ніж матеріальна база. Будемо вибирати школи, які стоять на шляху розвитку, з середньою матеріальною базою. Ми будемо їх підсилювати такими учасниками”.

Крім навчання дітей, учасники проекту будуть розвивати самих вчителів, проводити воркшопи, шукати для школи грантові проекти для впровадження інновацій.

Хто зможе стати учасником реформування школи

Відбір учасників проекту починається 10 лютого і завершиться 1 квітня 2017 року. Новим вчителем може стати кожен, незалежно від сфери діяльності, головне – освіта не нижче рівня бакалавра. Також учасник програми повинен добре знати один з шкільних предметів, мати лідерські якості та вміти знаходити спільну мову з дітьми.

У проект відберуть 50 учасників. Зареєструватися можна на сайті проекту. Відбирати нових вчителів будуть в кілька етапів: по скайпу і в Центрі оцінювання. Далі учасники проекту пройдуть шеститижневий Літній інститут підготовки. З 1 вересня 2017-го вони почнуть працювати в школах.

“Проект “Навчай для України” дуже перспективний, він допоможе нам наблизити і взаємно інтегрувати школу і суспільство. Люди, які не залучені в систему освіти, стануть ковтком свіжого повітря, зможуть подивитися на проблеми школи з іншого боку. Поки Міністерство освіти розробляє нову концепцію педагогічної освіти, яка необхідна для впровадження реформи “Нова українська школа”. Досвід людей, які пройдуть цей проект, зможе дати ідеї щодо змін у підготовці вчителів у майбутньому”, – вважає міністр освіти Лілія Гриневич.