Ще торік Україна в меморандумі з МВФ зобов’язалася до квітня 2017-го розробити механізм коригування цін на блакитне паливо. У лютому Кабмін підписав угоду, згідно з якою вартість газу буде коригуватися кожні півроку.
То ж як можуть змінитися ціни на блакитне паливо для українців у цьому році, і від чого залежатиме тариф.
Скільки коштуватиме блакитне паливо
Минулого місяця комерційний директор “Нафтогазу” Юрій Вітренко заявив, що якщо Кабмін не продовжить зобов’язання “Нафтогазу” продавати газ населенню за пільговими умовами, ціни на блакитне паливо зростуть на 40%. Незабаром заяву на урядовому порталі прокоментував прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Він пообіцяв не допустити “будь-які підвищення тарифів на газ для потреб населення”. Проект постанови, яким “Нафтогаз” зобов’язали продавати блакитне паливо українцям за пільговими цінами, вже з’явився на сайті Міністерства економічного розвитку.
Документом передбачено: газ коштуватиме 4949 гривень (ціна без ПДВ) за тисячу кубометрів з першого квітня 2017-го до першого квітня 2018-го. Населенню буде продавати газ українського видобутку. Якщо українського газу буде не вистачати, то “Нафтогаз” має закупити блакитне паливо “в інших оптових продавців, за кордоном”.
До речі, згідно з постановою Кабміну №90 від 21 лютого, тариф на газ повинні переглядати першого квітня і першого жовтня кожного року. При перегляді тарифу будуть враховувати середньомісячні показники цін на газ на німецькому хабі NCG (за півріччя) з урахуванням витрат на транспортування до українського кордону і входу в ГТС в перерахунку на офіційний курс НБУ, а також тарифи на транспортування, розподіл і націнку “Нафтогазу”. Якщо виявиться, що тариф, сформований з імпортного паритету, вище діючого не менш ніж на 10%, ціни на газ переглянуть.
До речі, в жовтні минулого року Україна підписала меморандум з МВФ, в якому Кабмін зобов’язується: “до квітня 2017-го запустити механізм, що дозволяє коригувати тарифи на газ для населення і утримувати поквартальні показники”.
Тариф на газ для населення визначається за формулою: вартість імпортного газу × курс долара + ПДВ + транспортування + розподіл + націнка Нафтогазу, пояснюють у Міністерстві економрозвитку. Коли приймався чинний тариф на газ, вартість імпортного блакитного палива була на рівні 185 доларів. А в бюджеті на цей рік передбачено, що газ Україна купуватиме за 246 доларів. Через це уряду доведеться знову підвищити тариф на газ для населення, упевнений член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчук.
Екс-начальник Управління по зв’язках з громадськістю “Нафтогазу” Валентин Землянський підрахував: газ, згідно з формулою Кабміну, буде коштувати 9600 гривень за тисячу кубометрів (на даний момент 6800 гривень). У той же час Юрій Корольчук переконаний, що економічно обґрунтований тариф на газ зросте на 25-60% (до 8,5-11 тисяч гривень). “Якщо ціна мінімально на 1500 гривень не зросте, це означає тільки одне – ринок і надалі регулюється вручну, уряд контролює ціни, і ніякого ринку немає. А цю різницю держава буде покривати з бюджету”, – розповідає Юрій Корольчук.
“Якщо ціна мінімально на 1500 гривень не зросте, це означає тільки одне – ринок і надалі регулюється вручну, уряд контролює ціни, і ніякого ринку немає. А цю різницю держава буде покривати з бюджету”, – розповідає Юрій Корольчук.
Газ з субсидіями подорожчає
Норматив споживання газу в Україні всього за кілька років скоротили з 11 до 5,5 кубометрів на один квадратний метр. Новий норматив – 5 кубометрів газу на квадратний метр – набуде чинності вже в травні цього року. Таке рішення кілька тижнів тому прийняв Кабінет міністрів України. Зараз субсидія покриває 330 кубів на опалення квартири площею 60 квадратних метрів, вже в наступному опалювальному сезоні “комунальну знижку” будуть нараховувати тільки на 300 кубів. Якщо при цьому продовжити спалювати 330 кубів, доведеться 30 кубів оплачувати без субсидії. За чинним тарифом – це ще 204 гривні. В квартирі такою ж площею з центральним опаленням субсидія буде покривати замість 3,28 всього 2,5 Гкал тепла. Якщо не скоротити споживання, за 0,7 Гкал доведеться платити без субсидії. У Києві такий обсяг тепла обійдеться в 1411 гривень.
Перегляд нормативів дозволить державі заощадити на субсидіях, впевнений Валентин Землянський. За підрахунками Мінсоцполітики, у наступному опалювальному сезоні субсидії оформлять 9 з 15 мільйонів українських сімей. На “комунальну знижку” в бюджеті країни на цей рік передбачено 51 мільярд гривень. “Це призведе до зменшення субсидій. Соціальні норми скорочені, а субсидія покриває тільки соціальні норми. Крім того, це призведе до зростання оплати. Щось покриє субсидія, а решту люди мають платити самі”, – сказав “Сегодня” Валентин Землянський.
Юрій Корольчук пояснює: нормативи показують, скільки в середньому українці витрачають ресурсів на обігрів квадратного метра житла. Уряду, впевнений експерт, перед тим, як скорочувати норматив, потрібно було показати розрахунки: наскільки і чому скоротилося споживання.
“Певна логіка в такому рішенні є. Норма – приблизний розрахунок того, скільки одна людина може витрачати води, електроенергії, газу, тепла. Цей норматив формується на основі розрахунків, які подають постачальники тепла, ці підрахунки підтверджує національний регулятор. Але уряд повинен був пояснити, чому скорочують норми, показати розрахунки”, – каже експерт.