Чиновники запевняють, що бюджет Пенсійного фонду перевиконується, в той час як експерти впевнені: знайти гроші на “осучаснення” буде складно
В Україні одні з найнижчих пенсій в Європі: на даний момент мінімальна виплата для українців “на заслуженому відпочинку” досягає всього 1247 гривень. Незважаючи на це, дефіцит Пенсійного фонду вже кілька років перевалює за 140 мільярдів гривень. У цьому році уряд підвищив удвічі мінімальну зарплату і анонсує радикальне підвищення пенсій. Сайт “Сегодня” з’ясував, коли українцям чекати нових пенсій і де взяти на це гроші.
Чи чекати українцям радикальне підвищення пенсій
Кілька тижнів тому Кабмін затвердив бюджет Пенсійного фонду (ПФ) на цей рік: на пенсії планують витратити близько 284 мільярдів гривень (торік було 257 мільярдів). Майже половина від цієї суми – дефіцит Пенсійного фонду, який компенсують за рахунок держбюджету, решта – надходження від соціальних внесків. Торік “діра” в бюджеті ПФ досягла 145 мільярдів, а в цьому році, згідно з затвердженим планом, скоротиться до 141,5 мільярда.
Складна економічна ситуація і тимчасова втрата Донбасу відбилася і на Пенсійному фонді. В 2015-му, розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко, кількість працюючих у результаті військового конфлікту скоротилася на два мільйони осіб. “На Донбасі були підприємства з високими зарплатами, які найчастіше виплачували їх “у білу”, з них сплачувалися внески в Пенсійний фонд. Так вийшло, що Україна втратила два мільйони платників внесків, при цьому більшість пенсіонерів на цій території, ті, хто зміг, зареєструвалися на підконтрольній території і продовжують отримувати пенсію”, – розповідає вчений.
Ще один “удар” по пенсійній системі стався на початку 2016-го, коли уряд прийняв рішення скоротити розмір єдиного соціального внеску майже в два рази – до 22% від зарплати. В результаті тільки за минулий рік дефіцит ПФ зріс на 53 мільярди гривень.
2017-й, як прогнозують у Кабміні, стане першим роком, коли дефіцит ПФ буде скорочуватися. Невелике скорочення “дірки” передбачено за рахунок зростання мінімалки в два рази.
Чи буде “осучаснення” пенсій
У бюджеті ПФ передбачена індексація мінімальної пенсії в два етапи – у травні і грудні. Окрім цього, віце-прем’єр Павло Розенко анонсував у цьому році “осучаснення” виплат, воно торкнеться близько п’яти мільйонів пенсіонерів. Як саме відбуватиметься “осучаснення”, на даний момент невідомо. Проте в ПФ пояснили – пенсії перерахують з урахуванням нового показника середньої зарплати.
“Механізм, в принципі, перевірений, тому що у нас пенсія залежить від стажу і зарплати. Єдине питання, що у формулі розрахунку розміру пенсії є такий показник, як середня заробітна плата, за яким осучаснюється, по суті, пенсія. Цей показник якраз і є причиною того, що у старих пенсіонерів розмір пенсії не змінювався. Зміна цього показника – це і є механізм осучаснення. На скільки він зміниться, це питання ще вирішується”, – розповів Микола Шамбір.
За підрахунками Кабміну, осучаснення пенсій обійдеться державі в 30-40 мільярдів гривень. Експерти впевнені: зібрати додатково таку суму буде дуже складно.
Якщо ж осучаснити пенсії без додаткових надходжень до ПФ, “дірка” у бюджеті в черговий раз збільшиться. При цьому одна з умов МВФ – скоротити дефіцит пенсійної системи.
Де взяти гроші на “осучаснення”
Надходження до Пенсійного фонду залежать від рівня заробітної плати. Головна перешкода, яка відділяє українців від високих пенсій, – низькі зарплати. Як прогнозують в Інституті демографії і соціальних досліджень, у цьому році, навіть при позитивному економічному сценарії, середня по країні зарплата зросте максимум на 25%.
Варіанти збільшення надходжень до ПФ розглядають у рамках пенсійної реформи. Одне з них – обов’язкові внески для всіх працюючих українців. Зараз з 16 мільйонів українців внески в Пенсійний фонд сплачують лише 10 мільйонів, решта (працівники сфери послуг, аграрії і так далі), мають право не платити “податок на пенсію”.
Якщо зобов’язати платити всіх, надходження в ПФ зростуть. Однак, як каже Лідія Ткаченко, далеко не у всіх українців є можливість платити як мінімум 704 гривні (сума мінімального внеску) у ПФ. “Якщо людина зайнята підсобним господарством, у неї просто не може бути таких грошей”, – відзначає вчений.
Свої пропозиції також озвучують і в МВФ. Так, директор європейського департаменту фонду Пол Томсен вважає, що першими кроками “може стати підвищення віку виходу на пенсію для деяких категорій, які виходять за рамки загальних умов та мають особливі привілеї, тобто пільговиків. Проте в Кабміні переглядати вік виходу на пенсію відмовляються.