Городок на Львівщині: тут Іван Франко ледь не втопився, а Хмельницький шлюб брав

7 Травня 2018 09:44

Фото: Городоцька міська рада

Кожне місто має свою неповторну історію. І що більше місто, то більше туристів знають про нього і прагнуть хоча б раз відвідати. Однак, навіть маленькі містечка бувають дуже цікавими. Городок, що за 25 км від Львова, не числиться у туристичних маршрутах і про нього мало хто знає, крім місцевих. Та це не є перешкодою для ентузіастів своєї справи, – вони мають мрію зробити його популярним.

Екскурсовод Галина Вилійка-Ждан народилася у Городку. Ще із дитинства у неї було бажання розповідати історії про рідне місто, адже завжди відігравало важливу роль у її житті. Ось чому вона уже два роки проводить тут для всіх бажаючих екскурсії. Кореспондент ІА ZIK розпитував Галину, чим же може цікавити туристів Городок?

Фото: facebook.com/halya.v.zh
– Галино, розкажи будь ласка, як ти стала екскурсоводом і звідки у тебе така любов до рідного міста?

– Городок – то моя пристрасть. Люблю це місто, воно дійсно – моє. Відколи себе пам’ятаю, завжди фантазувала собі якісь історії про реальних та вигаданих персонажів цього давнього поселення (перша згадка датується 1213 роком). Проходячи повз старі будинки Городка, став, парк, Ратушу я бачу не лише архітектуру чи природу, але й всі ті драми, які мали місце тут. Тому мені завжди здається, що я живу не одне життя, а кілька, – завдяки всім цим історіям. За освітою я англійський філолог, але після закінчення університету почала працювати туристичним гідом. Не одразу, бо також треба здобувати додаткову освіту та отримати ліцензію. Та ось уже п’ять років я спеціалізований гід-перекладач.

Фото: facebook.com/halya.v.zh
– Коли вперше провела екскурсію Городком? Чи багато людей зібралося?

– Після всіх тих сотень екскурсій, які я мала у Львові та області, зрозуміла, що повинна розповідати людям також історію свого рідного містечка. Прочитавши багато літератури та поспілкувавшись із істориками, вперше провела таку екскурсію Городком два роки тому, у квітні 2016 року. Два тижні тоді оголошення у Фейсбук гуляло, плюс у церкві Благовіщення отець Михайло розповів, що буде така подія. Прийшло понад 70 людей. Це були як мої друзі із своїми родинами, так і незнайомці, яким було цікаво послухати про Городок. Маршрут був складений центральною історичною частиною міста, зокрема нашою «площею Ринок», (зараз майдан Гайдамаків). Тоді всі зібрані кошти відправили на допомогу хлопцям в АТО.

Фото: facebook.com/halya.v.zh

– Чим зацікавлювала людей?

– Ну, найперше потрібно максимально включити свою харизму (усміхається), тоді тобі комфортно і людям цікаво. Насправді, історія чи не кожного поселення – це велика книга, з якої можна дістати силу-силенну цікавих фактів та легенд. До прикладу, коли Богдан Хмельницький посилав козаків на Львів, то у літописах згадується, що вони залишили у дерев’яному храмі Городка церковне Євангеліє. Легенди ж мовлять, що у Городку Богдан Хмельницький брав шлюб. Однак, насправді, якщо проаналізувати цю історію, то виявиться, що за чутками як мінімум ще у десяти церквах Галичини Хмельницький брав шлюб. Тобто це частина галицьких легенд про Хмельницького. Цікавою є ще одна міська легенда: буцімто Іван Франко ледь не втопився у Городоцькому ставу. На межі ХIX-XX століть Городоцький став був культовим відпочинковим місцем. Сюди приїжджали зі всієї Галичини. Тут були чисті пляжі, гарний пірс, яхт-клуб, тенісний корт та багато іншого. Тож, люди кажуть, що молодий Іван Франко теж любив тут відпочивати і одного разу так далеко заплив, що ледь не втопився. Однак, фактичної інформації про таку подію ніде не знаходила. Натомість, тут сталася інша, не менш цікава, історія. Другом та близьким соратником Франка був отець Василь Загаєвич із села Вовчухи, що неподалік Городка. Одного разу, на травневі свята, отець запросив Каменяра до себе у гості. Так сталося, що через хворобу місцевого дяка нікому було читати «Діяння апостолів», тому на прохання Загаєвича це зробив сам Іван Франко. Як писав у спогадах Загаєвич, день перед тим той помагав йому на городі обробляти картоплю. А наступного дня вони разом поїхали до Городка у будинок відомого юриста та українського громадського діяча Озаркевича. Про що вони там говорили, ніхто не знає. Але можна припустити, що про свої пригоди у Вовчухах Франко обов’язково згадував. Тепер у цьому будинку, маленькій віллі Озаркевича, розташована місцева бібліотека. Всі ці історії нагадують нам, що Іван Франко та інші відомі діячі української культури та історії були такими ж звичайними людьми, як і ми.

– Чим може привабити потенційних туристів Городок? Як багато екскурсій вдалося тут провести?

Фото: Городоцька міська рада
– Туристів насамперед цікавить замок, тобто архітектура, або заклади, де можна відпочити. У Городку немає замку, всесвітньо відомої архітектури чи хороших кав’ярень і таких закладів, як у Львові. Однак, тут є чудова природа і свої маленькі цікавинки. Красиві храми із дивовижною історією, старий цвинтар, великий став, лебеді, річка, оригінальна Ратуша, кілька цікавих вуличок та привітні люди. У Городок їдуть в основному, за моїм визначенням, гурмани мандрівок. Тобто це такі люди, які вже бачили Львів та інші популярні місця Львівщини, але закохані у Галичину і шукають чогось нового та особливого. Неодноразово проводила у Городку екскурсії для таких туристів із Маріуполя, Одеси, Києва. Часто займаюся тим, що ознайомлюю учнів місцевих шкіл із історією свого міста. В цілому, бувають випадки, коли на тиждень кілька екскурсій Городком, а буває, що місяць нікого не має. Та, чесно кажучи, мої друзі-гіди дуже зацікавилися Городком, хоча спершу скептично сприйняли ініціативу проводити тут екскурсії. Городку потрібно ще багато чого зробити, щоб стати туристичним містечком.

Фото: facebook.com/halya.v.zh

Фото: Юра Мартинович
– Що саме?

– Навести порядок із водоймищами, зробити їх чистими і придатними для купання. Реставрувати старі будинки, зробити балкон Ратуші оглядовим майданчиком, започаткувати кілька популярних фестивалів та сприяти виникненню кафешок та розважальних закладів із місцевим колоритом. Багато різних ідей є. Але для початку булу б добре створити туристично-інформаційний центр, який займався б промоцією Городка та гуртував довкола себе людей, які зацікавлені у цьому. Влітку відбувся масштабний форум «Гал-ЕКСПО», де кожен район області презентував себе. Зокрема, мені дуже сподобалися ті зміни у туристичному напрямку, які відбуваються у Радехові, вони дуже швидко прогресують. А от Городок наразі відстає. Я лише фанат свої справи, волонтерка, яка любить своє місто та намагається зробити його трішки популярнішим і кращим, ніж воно є зараз. У перспективі Городок має шанс посісти своє місце серед туристичних цікавинок Львівщини. Звісно, що без створення чогось унікального та цілеспрямованої роботи – про місто й далі знатимуть лише місцеві та мандрівники-гурмани.

Юра Мартинович,
ІА ZIK

Фотоколаж взятий із фейсбук групи “Не ТоЙ ГоРоДоК”
Довідка
Городок уперше згадується Нестором-літописцем у 1213 році як поселення Галицько-Волинського князівства. У літописі зазначено, що місто відоме далеко на схід як центр торгівлі сіллю, а тому мало назву «Городок сольний» або «Соляний Городок». На території міста збереглися залишки земляних укріплень колишнього древньоруського городища, на місці якого пізніше було побудовано замок. Княжий Городок мав вигляд фортеці, оточеної річкою Верещицею, ставами, важкодоступними болотами.

Після загарбання Галичини Королівством Польським у середині XIV ст. місто підпало під владу поляків. У 1389 р. місто одержало магдебурзьке право, надання якого означало створення органів самоврядування. У XV і на початку XVI ст. місто зазнало настільки сильних руйнувань і грабунку від татар, що змогло стати на ноги лише у XVI ст. За період 1387 по 1434 р. великий князь литовський і король Польщі Владислав II Ягайло часто навідувався і довго жив у Городку, де й помер у 1434 році. За Ягайла Городок входить до складу Руського воєводства як окреме королівське місто. У польській літературі зустрічається ще одна назва Городка – Gródek Jagielloński, адже місто було його улюбленою резиденцією, де він часто полював у лісах поруч ставів. За легендою, король Ягайло заповів сховати своє серце у мурах старого монастиря.

У другій половині ΧVΙΙ-ΧVΙΙΙ століття місто занепало. Цьому теж посприяла Битва під Городком за часів Хмельниччини. Великої шкоди завдала Городку навала турецько-татарських військ. У 1672 році турецький паша Омер-Алі захопив місто та зруйнував його.

Після анексії Галичини Габсбурзькою монархією у 1867 році Городок став повітовим центром. На межі між XIX-XX Городок був маленьким містечком поруч мегаполіса Львова. Повітовий центр славився своїми озерами та базою відпочинку.

Наприкінці XIX–початку XX ст. пожвавлюється національне життя українців. Це, в першу чергу, пов’язане з ім’ям Лонгина Озаркевича, оселя якого стала центром культурного життя. У 1899-1903 роках у Городку мешкав відомий український письменник Лесь Мартович, в гостях у якого бували Василь Стефаник та Іван Франко.

До 1939 року місто входило до складу Польщі. Тяжкими були воєнні та повоєнні роки для Городка. Після встановлення радянської влади сотні людей були репресовані та виселені у Сибір.

Сьогодні Городок – місто із 18-тисячним населенням, що стабільно розвивається. Місто зберегло характерну середньовічну забудову з чотирикутною площею та ратушею. Серед пам’яток архітектури Городка – ратуша з оглядовою вежею, побудована в 1832 році, кам’яна церква Благовіщення (1540 р.), римо-католицький костел XV ст., колишній францисканський монастир XV ст. (нині монастир отців студитів і церква Преображення Господнього), дерев’яна церква Івана Хрестителя (1670 р.), мурований водяний млин XVI ст., старовинний міський парк над озером, де колись стояв королівський замок (XVI–XVII ст.), меморіал українських Січових Стрільців на міському кладовищі 1942 р.

Джерело: ZIK