Нема безсоння без причини

1 Вересня 2017 23:45

Людина влаштована так, що потребує відпочинку. І сон – це єдиний можливий спосіб повноцінно відновити сили. Відпочинок має бути регулярним й ефективним, інакше виснажений організм не витримує навантаження і дає збої. Невиспана людина – дратівлива, агресивна (чи, навпаки, квола), неспроможна до продуктивної праці. Через те, що в її настрої переважають негативні емоції, комунікабельність різко падає, що провокує конфлікти як у родині, так і на роботі. У подальшому, якщо безсоння набуває хронічного характеру, виникає стійке порушення функції нервової системи. А це вже хворобливий стан – невроз.

За статистикою, близько 50% дорослого населення України періодично мають проблеми зі сном і близько 10% потерпають від безсоння хронічно. Коли безсоння триває впродовж кількох тижнів, місяців і навіть років, наслідки можуть бути дуже серйозними, відтак людина потребує кваліфікованої медичної допомоги. То чому ж страйкує Морфей?

Третину життя – спимо

У нормі сон має тривати 8 годин на добу. 24-годинний цикл активності та сну називають циркадним ритмом, який запускається щодня під дією на наші очі світла. Нервові імпульси проходять через нервові закінчення в один із центрів головного мозку – гіпоталамус, який можна назвати основним годинником організму.

Періоди сну

Фахівці говорять, що сон складається з двох періодів, які циклічно змінюють один одного, – «спокійного» та «активного». Сон починається зі «спокійного» періоду в кілька стадій, на кожній з яких стає все глибшим. Приблизно через 90 хвилин настає «активний» період, коли в людини під заплющеними повіками починають рухатися очі. А це означає, що в цей момент сон супроводжується сновидіннями. І далі «активні» та «спокійні» періоди змінюють одне одного, але тривалість «активного» сну поступово збільшується, досягаючи приблизно 60 хвилин перед пробудженням. Для здоров’я людини важливі як «спокійний», так і «активний» періоди, тому що в період «спокійного» сну відбувається перебудова імунної системи, а в період «активного» мозок опрацьовує інформацію, що визначає здатність до навчання та роботи, емоційний настрій на наступний день.

Чим загрожує безсоння?

У разі недосипання (чи, тим паче, неспання) людина стає дратівливою, нервовою і схильною до депресії. Отже, безсоння може спричинити порушення в емоційному і психічному стані. Недостатній сон знижує можливості концентрувати увагу, що, своєю чергою, призводить до погіршення пам’яті, уповільнення реакції, збільшує ризик помилок при виконанні професійних обов’язків. Саме тому брак сну і є однією з основних причин травматизму на роботі та аварійних ситуацій загалом, а також може спровокувати постійні головні болі. Крім того, недостатній сон знижує спроможність імунної системи до опору інфекціям. Американські учені навіть підрахували, що витрати на лікування безсоння і збитки внаслідок зниження продуктивності праці саме через безсоння сягають 100 мільярдів доларів США на рік. Отож безсоння спричинює і значні економічні втрати.

Причини безсоння

Найчастіше тимчасове або хронічне безсоння є наслідками:

сильного емоційного стресу;
зміни часового поясу в разі переїзду;
роботи у нічну зміну;
надмірного вживання кофеїну й алкоголю;
застосування (або відміни) деяких ліків;
впливу зовнішніх подразників;
захворювань, що супроводжуються болями;
гормональних змін у людей похилого віку;
гормональних змін у жінок усіх вікових груп;
психоемоційних розладів, наприклад, депресії.
Профілактика безсоння

Насамперед, необхідно дотримуватися сталого режиму дня: бажано засинати і прокидатися в один і той самий час, навіть у вихідні. Також не вживати перед сном препаратів і продуктів, що містять кофеїн, та алкоголь. Чому? Та тому що кофеїн утруднює засинання, а алкоголь може стати причиною переривання сну вночі. Маленькі дози алкоголю (50 грамів горілки або келих вина), без сумніву, заспокоять, одначе якщо «перебрати» і випити 150- 200 грамів горілки, це може суттєво скоротити тривалість глибоких стадій сну і вилитися у «миготливий» сон, який аж ніяк не сприятиме повноцінному відпочинку.

Не споживайте перед сном багато рідини, щоби не бігати вночі за малої потреби. Також не переїдайте. А загалом доречно уникати прийому харчів пізніше, ніж за дві-три години до сну. Не їжте на ніч продуктів, що провокують посилене виділення газів (зокрема – горіхів чи бобових). Якщо перебуваєте на дієті, не лягайте спати голодними – з’їжте бодай яблуко або банан.

Не варто спати у другій половині дня, бо і це може спровокувати безсоння. Дуже добре перед сном провітрити кімнату, та й узагалі бажано спати при відчиненій кватирці, аби забезпечити доступ свіжого повітря.

Якщо вважаєте, що є проблеми із засинанням через того, хто є поруч, спробуйте поспати кілька ночей у різних кімнатах – принаймні визначите, чи у партнерові причина безсоння.

Не нехтуйте ще одним правилом: йдеться про використання ліжка лише для сну й інтимних стосунків. Перебуваючи у ліжку, не їжте, не читайте і не дивіться телевізора. Якщо ж не вдається заснути впродовж 30 хвилин, вийдіть до іншої кімнати, почитайте або вдайтеся до якоїсь спокійної справи, поки не з’явиться сонливість. Одначе таким спокійним заняттям не має бути перегляд телевізійних програм чи «вештання» соцмережами.

Не куріть перед сном. Нікотин, що міститься у цигарках, має ще більший стимулюючий ефект, ніж кофеїн. Та й загалом – кидайте курити! І спатимете значно ліпше.

Лікування безсоння

Насамперед варто взяти до уваги таке: безсоння – це симптом якогось захворювання. Нема безсоння без захворювань. І саме тому вирішення питання про лікування безсоння – це вирішення питання й діагностичного: що означає безсоння для даного хворого. Для одного пацієнта це є невроз і підвищена тривога, неспокій. Для іншого – ознака депресії. Для третього – страх заснути, страх щось проспати, іноді – це є страх смерті.

З проблемою безсоння варто звернутися до психіатра. Є багато соматичних захворювань, одним із симптомів яких є безсоння. Але, трапляється, пацієнти скаржаться тільки на безсоння. І саме у цьому разі безсоння є ознакою психічної патології – це можуть бути збуджена нервова система, невроз, страх, психосоматичний розлад, депресія, які маскуються під безсоння. Збираючи анамнез, лікар, як правило, з’ясовує, з чим пов’язане безсоння. І при найменшій підозрі на якесь соматичне захворювання скеровує пацієнта до відповідного спеціаліста (це може бути терапевт, гастроентеролог, ендокринолог, ортопед-травматолог тощо). Або сам добре обстежує пацієнта.

Чи помічні фітопрепарати?

Тепер в аптеках дуже багато фітопрепаратів, які, судячи з анотацій, є за дією просто суперові – бо і заспокоять, і «присплять», і не спричинять побічних ефектів у вигляді алергій чи звикання. Лікарі ж говорять, що такі медикаменти на травах справді є нешкідливі, при тім – не дуже сильні в допомозі. Як і кожна лікарська речовина, вони, без сумніву, мають вплив на здоров’я пацієнта, тобто трошки розслабляють, поглиблюють сон, знімають напруження. Навіть ложка меду, розчинена у теплій воді чи у молоці, зміцнює сон. А ще певну роль відіграє те, як людина налаштована на цей препарат (чи водичку з медом) – якщо вірить у його дію, ймовірно, і спатиме. Тобто не виключений так званий плацебо-ефект.

На коду

Більшість людей, які потерпають від безсоння, можуть позбутися цієї проблеми без вживання медикаментів – лише за рахунок здорового способу життя і виконання заходів профілактики, про які вже йшлося вище. Проте від 20 до 30 відсотків людей для забезпечення нормального сну змушені-таки застосовувати спеціальні медичні препарати. І тут варто наголосити на тому, що снодійні медикаменти можна вживати лише впродовж певного періоду, а підібрати препарат, який найбільше підходить хворому, визначити дозу і режим його вживання, а також тривалість лікування може тільки кваліфікований спеціаліст.

Джерело: ZIK