Інгаляції при застуді: чим краще дихати

6 Грудня 2016 15:45
budz.com.ua

budz.com.ua

Інгаляції — проста процедура, але потрібно знати основні правила, щоб не отримати опік або щоб хвороба не посилилася.

Щоб заспокоїти запалені дихальні шляхи і опухлі слизові оболонки носа при застуді, допоможе інгаляція. Залежно від скарг існують різні засоби, які допоможуть при недугах, але щоб провести парову інгаляцію правильно, є деякі пункти, на які слід звернути увагу.

Трави, ефірні масла або сольові розчини допомагають полегшити стан без побічних дій. Така “чистка носоглотки” без хімії допомагає заспокоїти дихальні шляхи. У водяній парі трав’яних настоїв містяться субстанції лікарських трав і масел.

Скажімо, пацієнти з бронхітом можуть використовувати такі природні лікарські засоби, як аніс, фенхель і чебрець. Вони розчиняють слиз, а чебрець (шавлія) ще й усуває спазматичний кашель і діє дезинфікуючи.

Евкаліпт має схожу дію, проте так само, як і аніс, його слід використовувати з обережністю, так як ментол не кожному підходить. Особливо використання ментолу може негативно позначитися на проблемах з диханням у дітей грудного та молодшого віку.

Ромашка — також популярний засіб для інгаляції, який м’яко заспокоює дихальні шляхи, а також надає протизапальну і бактерицидну дію.

М’ятний сироп полегшує головні болі та інші простудні симптоми. Шавлія має бактерицидну дію, і допомагає справитися з тонзилітом і запалених горлом.

Для правильної інгаляції можна використовувати або спеціальні інгалятори, або скористатися старим випробуваним методом, при якому процедуру проводять, сховавшись під рушником над мискою з гарячою водою.

При класичному варіанті слід вдихати так, щоб дихальні шляхи прогрівалися, але не обпікалися, особливо це стосується інгаляцій з ментолом. У цьому випадку очі необхідно закривати. Ні в якому разі не можна дихати киплячим відваром — це може призвести до опіку дихальних шляхів.

Якщо ви купуєте інгалятор для маленької дитини, уточніть у продавця, з якого віку можна використовувати даний прилад.

При проведенні процедури над мискою не опускайте лице ближче, ніж на 20 см до поверхні.

Необхідно також враховувати, що існують протипоказання для інгаляції, в тому числі: серцево-судинні захворювання, гіпертонія, а також гнійна ангіна і висока температура.

Тривалість інгаляції для дорослих становить близько 5 хвилин, для дітей — не більше 3 хвилин.

Сучасні інгалятори володіють такими перевагами, як захист очей і більш цілеспрямоване вдихання парів спеціальними розчинами. Зрозуміло, це коштує грошей, на відміну від класичного способу.

Але і в тому, і в іншому випадку, якщо симптоми не проходять або супроводжуються високою температурою, необхідно обов’язково звернутися до лікаря.

Основні правила проведення інгаляції

 • Інгаляції роблять через 1—1,5 години після їжі.
 • Під час проведення інгаляції потрібно сконцентруватися на самій процедурі і правильно вдихати і видихати лікарську речовину. Тому при інгаляції не можна займатися чимось паралельно, наприклад, читати або розмовляти.
 • Після проведення інгаляцій краще утриматися від розмов протягом години, також не рекомендується співати, приймати їжу, виходити на холодне повітря, палити.
 • Одяг на шиї повинен бути вільним, щоб не ускладнювати дихання.
 • Потрібно остерігатися інгаляторів з киплячою водою, тому що можна отримати опік. Не рекомендуються інгалятори з киплячою водою для маленьких дітей. Також чим менша дитина, тим менше часу потрібно робити інгаляцію.
 • Необхідно дотримуватися рецептури додавання ефірних масел, передозування ефірних масел може викликати протилежний ефект.
 • Ефірні олії краще не змішувати між собою.

Протипоказання для інгаляції

 • Якщо температура тіла вище 37,5 градусів
 • При схильності до носових кровотеч
 • При виражених ознаках захворювань легенів і серця
 • При ангіні (гнійне запалення)

Інгаляції при кашлі

Сухий кашель, що виникає при болю в горлі під час різних простудних захворювань можна полегшити за допомогою інгаляцій.

Щоб полегшити кашель при бронхіті рекомендується робити содові інгаляції. У літрі окропу потрібно розчинити 2-3 столові ложки звичайної питної соди.

Також корисний збір з листя малини, м’яти, шавлії. Потрібно залити склянкою окропу 1 столову ложку сухої суміші трав, настоювати 3-5 хвилин на паровій бані.

При бронхіті дуже ефективна суміш квіток липи, малини та мати-й-мачухи. Розчин потрібно настояти на паровій бані 10 хвилин.

При болях у горлі

Коли болить горло або дере, найкраще допомагають інгаляції на травах або з ефірними маслами. Ефективні ефірні масла при болю в горлі: евкаліптова олія, соснове масло, ментолове масло, ялицеве масло. Потрібно додати 10-15 крапель на 100 мл гарячої води (температура води приблизно 60 градусів).

З трав дуже ефективно допомагають чебрець, материнка, лаванда, мати-й-мачуха, шавлія, ромашка. Потрібно додати столову ложку суміші трав у 250 мл води і заварити.

При нежиті

Інгаляції при нежиті краще робити з ефірних масел ментолу, сосни, ялиці, евкаліпта, ялівця та герані. Інгаляції з цими маслами проб’ють будь-який закладений ніс. Ефективні також інгаляції з розпарених рослин подрібненої хвої сосни, ялиці, ялівцю, висушеного листя евкаліпта, дуба, берези, квіток ромашки, м’яти, листя чорної смородини.

За матеріалами korysniporady.com.ua та ukrhealth.net