Село, звідки саджанці привозять до Львова

5 Вересня 2017 23:46

Інколи, проїжджаючи повз це село автомобілем, батьки кажуть своїм дітям щось, на кшталт: «Ось це місце якраз для тебе». Неслухів, де зараз, у давньому палаці знаходиться Львівська дослідна станція садівництва.

Алея до палацу Дідушицьких. Фото: wikipedia.org

Де знаходиться Неслухів

Село знаходиться у Кам’янка-Бузькому районі Львівської області. Стара назва с. Неслухів ─ Неслихів. Неслухів ─ одне з найстаріших селищ Галицько-Волинського князівства. В IX-XI ст. в князівстві було чотири селища: Пліснеськ, Неслухів, Ріпнів, Судова Вишня. Під час проведення розкопок, які проводив археолог Кароль Гадачек, було знайдено знаряддя праці, які датуються десятками років до н. е.

Чому це місце унікальне

З кінця XVIII ст. Неслухів належав родині Громницьких гербу Prawdicz. В Юзефа Алоїзія Громницького (помер в 1801 р.) і його дружини Ельжбєти Осмольської була дочка Антоніна (померла в 1836 р.), яка, одружившись з графом Андрієм Дідушицьким (1756-1831) в придане отримала Неслухів і сусідній Ріпнів ─ загалом 750 га.
Саме граф Дідушицький на місці старого оборонного двору звів теж двір, але більш сучасний і вже не оборонний. Маєток значно розширив син Андрія, Казимир Дідушицький (1812-1885), який, повернувшись додому після повстання 1831 р., готувався до шлюбу (в 1835 р.) з Розою Матковською гербу Sas. Саме в 1830-х палац підріс на один поверх і обріс двома крилами-прибудовами.
В такому вигляді маєток проіснував до 1891 р. Потім двір знову взялися реконструйовувати. Саме тоді восьмигранна невелика капличка з дахом-куполом була поєднана з головним об’ємом палацу ─ і перетворилася на своєрідну кутову башточку.
Після стількох перебудов двір набув вкрай асиметричного характеру ─ і є таким і зараз.. В палаці розташовується Львівська дослідна станція садівництва Інституту садівництва
Розвинуте садівництво здавна було однією з особливостей селі Неслухів. Його основи було закладено в селі на маєтку графа Дідушицького. Ще в часи входження Галичини до складу Австро-Угорської імперії, а пізніше ─ до складу Польщі, тут вирощували саджанці плодових дерев, троянди, які розповсюджувалися в країни Західної Європи.

Що подивитися

Дерев’яна церква св. архистратига Михаїла (1897 р.)
Представники роду Дідушицьких дуже часто меценували будівництво сакральних споруд. Цей храм був побудований відомим на той час галицьким архітектором Василем Нагірним. Храм традиційно триверхий і тризрубний, по периметру ідуть галереї, які також мають практичне застосування ─ захищають фундамент будівлі від дощу. Під такими галереями рідко фарбували дерев’яний ґонт, бо він найменше нищився. Тому у неслухівській церкві є нагода доторкнутися до дерева, якому понад сто років.

wikipedia.org. Фото: Rbrechko

wikipedia.org. Фото: Aeou

Палац Дідушицьких

Це маєток, який раніше належав родині Дідушицьких. З історії відомо, що в XVI – XVII ст., на місці палацу існував оборонний двір. Наприкінці XVIII ст. і на початку XIX ст. двір належав родині Громницьких, а пізніше перейшов до Дідушицьких. Первісний палац побудував Андрій Дідушицький. Згодом його син, Казимир, зробив реконструкцію палацу і добудував другий поверх. У такому вигляді маєток проіснував до 1891 р., коли споруду знову реконструювали. Тоді до головного корпусу була приєднана восьмигранна капличка з дахом-банею, завдяки чому вона перетворилася на своєрідну кутову башточку. Після багатьох перебудов палац набув асиметричного вигляду, і таким дійшов до наших часів. Останнім власником маєтку (до 1939 р.), був онук Казимира Станіслав Дідушицький (1888-1960 рр).
Навколо Палацу Дідушицьких розкинувся парк, який є пам’яткою науково-паркового мистецтва. У ньому 250 видів декоративних дерев і кущів. Серед них реліктові дерева: гінго дволопатеве, магнолієві та тюльпанове дерево.
Також відомо, що у Неслухівському маєтку розводили для армії коней арабської породи, виготовляли медову горілку, оскільки тут була пасіка з 4000 вуликів. Станіслав Дідушицький створив дослідну агрокультурну станцію. Цікаво, що тут вирощували саджанці плодових дерев, троянди, які до ІІ Світової війни продавали в країни Західної Європи.

wikipedia.org. Маєток Дідушицьких до 1891 року. Фото: Шестопал Сергій

wikipedia.org. Маєток Дідушицьких до останньої реставрацiї в 1979–1984 рр.. Фото: Shestopalsm

wikipedia.org. Головний вхід до палацу. Фото: MSha

wikipedia.org. Південний флігель з кутовою башточкою. Фото: MSha

Фото: mapio.net

З 29 червня 1959 року в палаці, на базі колишнього плодорозсадника графа Дідушицького розташована Львівська дослідна станція садівництва Інституту садівництва. У 1979 році палац, який перебував на той час в аварійному стані, визнано непридатним для використання та планувалось його знесення. Однак завдяки керівнику наукової установи Шестопалу С. Я. до 1984 року вдалося провести повну реконструкцію приміщення.
Споруда і парк біля неї перебувають у занедбаному стані та потребують ремонту-відновлення.

Неслухівський парк

Парк є частиною палацового комплексу колишнього маєтку Дідушицьких. На його території є насадження голубої сосни, дубів та багато інших видів рослин — загалом 82 види та 18 форм, що належать до 54 родів і 28 родин.
Парк розташований на схилі пологого пагорба, при ставі. Частиною парку є також мальовничий острівок на ставі, що з’єднаний з берегом дугоподібним металевим містком.

wikipedia.org. Ставок в парку Фото: Rbrechko

wikipedia.org. Міст на острів Фото: Haidamac

wikipedia.org. Парк восени. Фото: MSha

Джерело: Твоє місто